יום שלישי, 2 במאי 2017

מגילת העצמאות - שיחזור צורתה המקורית בטכנולוגית צילום מיוחדת

ד״ר לאה מזור, האוניברסיטה העברית


׳בארץ ישראל קם העם היהודי, בה עוצבה דמותו הרוחנית, הדתית והמדינית, בה חי חיי קוממיות ממלכתית, בה יצר נכסי תרבות לאומיים וכלל-אנושיים והוריש לעולם כולו את ספר הספרים הנצחי׳. במילים אלה נפתחת ההכרזה על הקמת מדינת ישראל. לקראת סוף ההכרזה נאמר, בין השאר:  ׳אנו מושיטים יד שלום ושכנות טובה לכל המדינות השכנות ועמיהן, וקוראים להם לשיתוף פעולה ועזרה הדדית עם העם העברי העצמאי בארצו. מדינת ישראל מוכנה לתרום חלקה במאמץ משותף לקידמת המזרח התיכון כולו׳. 


ההכרזה על הקמת מדינת ישראל‘ (=מגילת העצמאות) היא המסמך המכונן של מדינת ישראל שמבטא את חזון העם ואת האני מאמין שלו. הוא הוקרא על ידי דוד בן גוריון בטקס ההכרזה על הקמת המדינה ביום ה באייר תשח (14.5.1948). 
ביום ג' 6/1/2015 יצאה מגילת העצמאות באופן נדיר מהמתקן שבו היא מאוחסנת וצולמה בצילום חדשני שישחזר את המראה המקורי שלה, במטרה לשמרו לדורות הבאים. בצילום ההיסטורי הזה נעשה שימוש בטכניקת הצילום שפותחה לצורך צילום מגילות מדבר יהודה. הוא התבצע במעבדת צילום מגילות מדבר יהודה של רשות העתיקות במתחם מוזיאון ישראל. זה צילום מיוחד שנעשה באורכי גל שונים (בצבעים שונים) המוקרנים על המגילה. את תוצאות הצילום האיכותיות הראשוניות ניתן היה לראות כבר במעמד הצילום על מסכי המחשב במעבדה.
הצילום הוא פרי יוזמה משותפת של ארכיון המדינה במשרד ראש הממשלה ורשות העתיקות.


אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה