יום שני, 20 ביוני 2016

על: ג'אן דורית, עד מאה ועשרים שירים

יוסף כהן אלרן (סופר ומשורר) ממליץ על ספר שירה - 
ג'אן דורית, עד מאה ועשרים שירים, הוצאת ארגמן-מיטב, תל-אביב 2015, 183 עמודים.

הוצאת ארגמן-מיטב
זהו ספר ביכורי שירה עב-כרס כשמדובר בסוגה זו, וניכר בספר כי המשוררת מנסה להתמודד עם השאלה, שבאם השירה אכן נולדת מכאב האם זכאית היא וראויה שנישא כאב למענה. כך או כך, בקריאת השירים חשתי מטען של תחושות, ואם אלה נולדו בחזקת כאב מחד או בחזקת הקלה מאידך, הרי שכך או כך זה כוחם, זה ייחודם, זה טיבם וזה טעמם. אומר כי יש בם את כל אלה, ונראה בשורות הבאות טפח שנחשף ממבוע שירתה: 
כָּל הַנּוֹף הַזֶּה / הַשָּׂרוּעַ לְמַרְגְלותַי, / כָּל מְלוֹא הָאֶרֶץ הַזּוֹ. / פּוֹרִיָה. / כְּנֶטַע עוֹלָל נֶאֱחָז / 
בְּדֹפֶן / רֶחֶם אִמּוֹ. // וַאֲנִי, צוֹפִיָה מִנֶּגֶד. ("נוף מולדתי", עמ' 182)

כתיבתה עומדת על עיקרון של כמיהה ורצייה, ונטועה בה התחושה שכאילו העולם אשר בחוץ הנו עולם מקביל לזה הפרטי שלה, וכמעט לומר שהמלחמה עליו אינה מלחמתה עוד, כי הוא נעשה מנותק ממנה בכורח הנסיבות ואולי שייך עכשיו לאחרים, מה שעושה את חייה כמו זיכרון של עצמם. 
מִי יָכוֹל לַאֲמִירֵי נַפְשִׁי / אֲשֶׁר שָׁחָה קוֹמָתָם, / נָשְׁקוּ לַאֲדָמָה, / וְנַפְשִׁי הַסְּעוּרָה תְּפַרְפֵּר. // מִי יוֹשִׁיט לִי אֶת יָדוֹ / יַכְנִיסֵנִי בְּסֶתֶר כְּנָפָיו? / אוֹתִי, שֶׁרָאִיתִי הַכֹּל, / גַּם שַׁחְתִּי גַּם גָּבַהְתִּי מְאֹד. (מתוך "אמירי נפשי", עמ' 34)
כך היא כותבת, בשורות לא מתחכמות, שורות של אמת, נגישות וחודרות - ומיד אחר כך היא יוצאת בהצהרה על הכוח שהיא בונה לעצמה, ואת הקן הפרטי המשפחתי החם שמחזק אותה. יש בשירתה ניגודים של תחושות, דיסוננס מובן של רצונות מתהפכים, של תקווה שנלחמת בנואשות ואולי אפילו נואשות שנלחמת בתקווה ומנסה לדחות אותה – הכול תלוי כנדמה בכאבו של הגוף, במצוקתו, בין הכוח לחולשה, בין ההתגברות להישברות, בין זה שהיא מוצאת לבין זה שהיא מאבדת.
אֲנִי הָאִשָּׁה / שֶׁתָּמִיד חֲלַמְתֶּן לִהְיוֹת / אֲנִי הַתֵּל אֲבִיבִית הַצְּפוֹנִית / הֲכִי שְׁכוּנָה בְּעוֹלָם. / אֲנִי עֲקֶרֶת הַבַּיִת הַנֶּאֱמָנָה / שֶׁכּוֹתֶבֶת כְּמוֹ זוֹנָה / אֲנִי הַשַּׁמְרָנִית / הֲכִי מְשֻׁחְרֶרֶת. (מתוך "אני האשה", עמ' 36)
זהו ספר ראשון למשוררת, והוא חם ומפתיע. אין ספק, על פי הבערה שבו, כי יוולדו עוד ספרי שירה מפרי עטה אחריו, ואנחנו נחכה להם שיבואו. בינתיים אני ממליץ בחום על  קריאתו.

מתוך: המלצות על ספרים לכבוד שבוע הספר העברי תשע״ו 2016

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה