יום שלישי, 6 ביוני 2017

ומי שעדיין סבור שבראשית א' תלוי ביצירה המסופוטמית "אנומה אליש" יוכרח לנטוש את הסברה הזאת. על הספר ׳ודורך על במתי ים׳ של נגה איילי-דרשן

פרופ' אד גרינשטיין, המחלקה לתנ"ך, אוניברסיטת בר-אילן

הוצאת מוסד ביאליק

נגה איילי-דרשן, ודורך על במתי ים: מלחמת אל הסער בים בספרות המזרח הקדום, הוצאת מוסד ביאליק, ירושלים 2016
אני מודה לד"ר לאה מזור, המקיימת זה שנים את האתר העשיר מאוד לחקר המקרא וללימודו, על שהזמינה ממני שוב המלצה לספר בתחום של חקר המקרא לקראת שבוע הספר העברי. 
לעתים אני ממליץ על מספר ספרים, וגם השנה הייתי מסוגל להמליץ על כמה ספרים מעניינים העוסקים בספרות המקראית. אך השנה ראה אור ספר מחקר יוצא דופן ביסודיותו, בלמדנותו ובחשיבותו, וברצוני להביא אותו לתשומת ליבם של קהל הקוראים. קודם עלי לגלות: הספר מבוסס על עבודת דוקטור שנכתב בהנחייתי (המשותפת), אך כל הסגולות והזכויות שייכות למחברת.

מדובר בספר "ודורך על במתי ים: מלחמת אל הסער בים בספרות המזרח הקדום" מאת ד"ר נגה איילי-דרשן, המלמדת במחלקה ללשון עברית ולשונות שמיות באוניברסיטת בר-אילן. הספר ראה אור בסידרה הנכבדת "ספריית האנציקלופדיה העברית" בערכיתו של פרופ' שמואל אחיטוב שבהוצאת מוסד ביאליק. מי שמתמצאים בספרות המקרא יודעים שמשוררים רבים מזכירים ואולי אף מצטטים שירות עלילה עבריות קדומות המספרות על מאבק בין אלוהי ישראל ובין אלוהות מיתולוגית של הים או צורתה המפלצתית. למיתוס הזה, כידוע, מקבילות בספרויות של הכנענים, של הסורים העתיקים, של החתים, של המצרים ושל המסופוטמים. ייתכן שמיתוס זה עומד מאחורי סיפור הבריאה בבראשית א', סיפור בקיעת ים סוף וסיפורים אחרים במקרא. החוקרת נגה איילי-דרשן מכנסת בספרה את כל הגירסאות, יצירות ופרגמנטים כאחד, מכל השפות, שהיא קוראת ועורכת במקור, ומצליחה לשחזר את הגירסאות הקדומות ביותר ולמפות את תפוצתן  ממקום למקום במזרח הקדום. קצרה היריעה כאן מלתאר את המתודולוגיה המתוחכמת, הנשענת על חקר הפולקלור ועל הספרות המשווה, שד"ר איילי-דרשן מגבשת ומיישמת, אך עיון במימד המתודולוגי בלבד שווה את העיון בספר הייחודי הזה. לא אגלה בבחינת "ספוילר" את כל תוצאות המחקר, אך אציין ברמיזה: איתור מקור המיתוס אינו מפתיע; ומי שעדיין סבור שבראשית א' תלוי ביצירה המסופוטמית "אנומה אליש" יוכרח חד משמעית לנטוש את הסברה המופרכת הזאת. זהו ספר מחקר למופת אך גם קריא מאוד. קריאה מהנה!

מתוך: המלצות על ספרים לכבוד שבוע הספר העברי תשע״ז 2017אין תגובות:

פרסום תגובה