יום רביעי, 27 בפברואר 2019


נחלה של שומרוני מהמאה החמישית לספירה נחשפה בחפירות בצור נתן


רק אלוהים עוזר לנחלה היפה של האדון אדיוס. אמן
 צילום: ראלב אבו דיאב, רשות העתיקות

נחלה של שומרוני מהמאה החמישית לספירה נחשפה בחפירות בצור נתן. זו הגת השנייה המוכרת בארץ, בה מצוי פסיפס עם כתובת ברכה המשוייכת לשומרונים. חפירות רשות העתיקות התקיימו במסגרת הקמת שכונה חדשה ביישוב, ביוזמת רשות מקרקעי ישראל.

כתובת ברכה כתובה בלשון היוונית מראשית המאה ה-5 לספירה נחשפה בחפירות של רשות העתיקות בצור נתן שבדרום השרון. כתוב בה: ‘רק אלוהים עוזר לנחלה היפה של האדון אדיוס. אמן’ (פיענוח ותרגום: פרופ’ לאה די סגני מהאוניברסיטה העברית בירושלים). הכתובת התגלתה בתוך גת ששימשה לייצור יין. הגת היתה כנראה, חלק מנחלה חקלאית של אדם נכבד בשם אדיוס. זו הגת השנייה מסוגה בארץ, בה נתגלה פסיפס הנושא כתובת ברכה המשוייכת לשומרונים. גת נוספת נתגלתה לפני מספר שנים באפולוניה שבהרצליה. 

תמונות אויריות של הכתובת וגת היין המשוכללת. צילום: יצחק מרמלשטיין, רשות העתיקות
בסמוך לגת התגלו מחצבות אבנים שבהן נחצבו חורים לגידול גפנים. אלה היו, כנראה, חלק מנחלתו של האדון אדיוס.
 “אדון״ הוא תואר כבוד שמעיד על מעמדו החברתי הגבוה של בעליה של הנחלה החקלאית.  גם מיקומה של הגת, קרוב לראש התל של צור נתן, בו נתגלו בעבר שרידי בית כנסת שומרוני, מעיד על מעמדו הגבוה של אותו אדיוס. 
בחפירות שנערכו בעבר בראש התל הסמוך לצור נתן, נחשפו שרידי בית כנסת שומרוני אשר הוסב לכנסייה במהלך המאה ה-6 לסה"נ. בסמוך אליו נתגלה מתחם שבו שולבו חדרים גדולים וחדרים לתעשיית  יין, שמן וחיטה. באחד מן החדרים הללו נתגלו ריחיים של חמור, ששימשו לטחינת קמח, ועליהן חריטה של מנורה בעלת שבעה קנים.
כתובת הברכה בגת מצטרפת לעדויות על היישוב השומרוני הנרחב שהתקיים בדרום השרון לפני כ-1600 שנה, ומוסיפה מידע על חייהם של השומרונים בתקופה הביזנטית. 
השומרונים הובאו לארץ במסגרת ההגליות של מלכי אשור וראשית ההתיישבות באזור הר גריזים וסביבתו. לאורך השנים הם התרבו והרחיבו את גבולות יישובם גם לאזור דרום השרון, תוך שמירה על המסורת והמנהגים הייחודיים להם. במהלך התקופה הביזנטית מרדו השומרונים בשלטון מתוך רצון לשמר את זהותם. לאחר מרידות אלה, הצטמצמה אוכלוסייתם והיא התמקדה באזור הר גריזים. כיום  קיימת קהילה שומרונית בהר גריזים ובעיר חולון. 

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה