יום שלישי, 11 ביוני 2013

תולדות היופי


ד"ר לאה מזור ממליצה על ספרו של אומבטו אקו, תולדות היופי, מאיטלקית אריה אוריאל, כנרת זמורה ביתן, אור יהודה 2011

מהו יופי? האם היופי זהה לטוב? האם יש קשר מהותי בין יופי לאומנות? ספרו של אמברטו אקו (סופר ופילוסוף איטלקי מחבר 'שם הוורד'), תולדות היופי, עוסק בהסטוריה של היופי. הוא עוסק ביופיים הפיסי של גוף האשה וגוף הגבר, ביופיו של האלוהי והקדוש, וביופין של אידאות. אומנים, סופרים ומשוררים סיפרו לנו מה נחשב בעיניהם ליפה, אך האם זה גם מה שנחשב ליפה על ידי האכרים והפועלים בתקופתם?
אקו אינו מחפש את היופי דרך כללים המשותפים לכל העמים ולכל התרבויות אלא בוחר להאיר דווקא את ההבדלים בין תפיסות היופי השונות. מאות הצילומים הנפלאים שבספר באים להראות כיצד היופי היה מאז ומעולם ערך שלבש ופשט צורה.
אקו דן באידאל האסתטי של יון העתיקה, ביופי כפרופורציה וכהרמוניה, ביופיו של היקום, ביופי בספרות ובמוסיקה, ביופיים של יצורים אגדתיים, ביופין של מכונות ובתפיסות היופי בנות זמננו: בתקשורת, בפירסום, בקולנוע ובטלוויזיה. התקשורת בת ימינו, הוא כותב, אינה מציגה עוד שום דגם אחיד של יופי. 'החוקר שלנו שבא מן העתיד לא יצליח לזהות את האידאל האסתטי שהופץ על ידי התקשורת של המאה העשרים ומעבר לה. הוא ייאלץ להרים ידיים אל מול הילולת הסובלנות והבו-זמניות המוחלטת, אל מול השתלטות הפוליתאיזם של היופי שלא ניתן לעצרו' (עמ' 428). 
תולדות היופי, הוא ספר מרתק, עמוק, מרטיט, ועוצר נשימה ביופיו.
מומלץ בחום!

אין תגובות:

פרסום תגובה