יום חמישי, 26 ביוני 2014

יעקב ויינשל, מרקו ברוך: נביא מלחמת השחרור

ד"ר אורי מילשטיין, פילוסוף צבאי

ספרו של הרופא והסופר יעקב ויינשל, "מרקו ברוך:  נביא מלחמת השחרור",
הוצאת ספרית ראשונים, תל אביב תש"ט 1949. הודפס מחדש בהוצאת שקמונה, ירושלים 1981.

מרקו ברוך (1899-1872) היה פעיל ציוני, משורר, מורה ועיתונאי. למרות שהתאבד בגיל 29 בגלל אהבה נכזבת, הוא הספיק לנסח את עקרונות  הציונות  הביטחונית, שפותחו למסכת שלמה על ידי זאב ז'בוטינסקי. אך גם אחרי מאה ועשרים שנה, רוב הישראלים, לרבות המנהיגים והמפקדים הבכירים, לא בשלו להבין אותה. מרקו, לא עבר שום קורס צבאי ולא למד באקדמיה צבאית, אבל למד פילוסופיה. בעזרתה הוא הבין שלא ניתן לכונן מדינה בלא מלחמה, שלא ניתן להילחם בלא צבא, ושאת הצבא יש להכשיר בצורה מקצועית. כבר במאה ה-19 הוא ביקש להקים בגרמניה אקדמיה צבאית סודית ליהודים. אבל עד היום אין לצה"ל אקדמיה צבאית.
ספרו של יעקב ויינשל כתוב אמנם כרומן ביוגרפי בלא מראי מקומות, אך הוא מבוסס על מכתבים של מרקו ברוך, על תיעוד ארכיוני ועל מחקר היסטורי של התקופה. מקובל לחשוב שהציונות התגבשה במחצית השנייה של המאה ה-19 במזרח אירופה, ובעיקר באימפריה הרוסית שבה התגוררו אז רוב היהודים. אבל מרקו נולד באיסטנבול. הוא התייתם מאביו בגיל צעיר, וננטש על ידי אמו. למרות ילדותו הקשה הוא סיים סמינר למורים בפריס, לימודי פילוסופיה וספרות בברן, ולימודי חקלאות במונפלייה שבדרום צרפת. יותר מהרצל, אחד העם וחיים ויצמן, הבין מרקו  את הנוכחות ההכרחית של המלחמה בהגשמת המפעל הציוני. הרצל ראה בו מטורף גמור ואף פחד שמא מרקו מתכוון לחסלו.
הספר מתאר בסגנון קולח את אחד האישים המרתקים ביותר במפעל הציוני, שהבין מכוח מחשבתו את מה שכל מנהיגי הציונות והמדינה ומפקדי צבאה לא הבינו ואינם מבינים עד היום.

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה