יום שלישי, 27 בספטמבר 2016

מקראות גדולות, הכתר - האתר החדש

עמנואל כהן
מהדורה מקוונת
מפעל 'מקראות גדולות הכתר' באוניברסיטת בר-אילן, נוסד על ידי פרופ'  מנחם כהן, לשעבר דיקן הפקולטה למדעי היהדות באוניברסיטת בר-אילן וחוקר בעל שם בתחום נוסח המקרא, המסורה וכתבי היד של ימי הביניים. 
המפעל הוא פרויקט רחב היקף, הכולל צוות של עוזרים ועובדי מחקר, ומתנהל כבר כ-30 שנה בראשותו של פרופ' כהן על פי חזונו המדעי והפדגוגי. 
תכלית המפעל להביא בפני לומדי התנ"ך טקסטים מוהדרים של כל אחד מהרכיבים של מקראות גדולות הכתר על פי כתבי יד עתיקים, ולהנגיש את הטקסטים לקורא באמצעות עזרי עיון ייחודיים. טקסטים אלו מובאים  הן  בגרסה מודפסת והן בגרסה מקוונת, ומהווים כלי ללימוד ולמחקר.

בשבועות האחרונים העלה המפעל אתר החדש שמטרתו להנגיש את לימוד התנ"ך לתלמידי בתי הספר, סטודנטים, חוקרים ואוהבי תנ"ך.

עם ניקוד וטעמים
האתר מאפשר לעיין בפשטות בכל רכיבי הטקסט של 'מקראות גדולות הכתר':  בראש ובראשונה בטקסט המקראי על פי 'כתר ארם צובא', שחלקיו החסרים שוחזרו על ידי פרופ' מנחם כהן, וכן בדברי פרשני ימי הביניים אשר הוהדרו על פי מיטב כתבי היד: רש"י, רמב"ן, אבן עזרא, רד"ק, רשב"ם, ר' יוסף בכור שור, רלב"ג, ר' יוסף כספי, ר' ישעיה מטראני ועוד. בנוסף, הובאו התרגומים על פי כתבי יד תימניים מדויקים. כמו כן ניתן לעיין במסורה הגדולה והקטנה ובאפרט שחיבר פרופ' כהן על המסורה – 'עין המסורה'. האתר מציג את הפירוש, התרגום והמסורה מול הטקסט המקראי בצורה ברורה ונוחה לשימוש.
בלחיצה על כל מילה בטקסט המקראי ניתן לראות את כל הפירושים והערות המסורה הקיימות על טקסט זה, ובלחיצה נוספת ניתן לעיין בהם.

פירוש רש״י
באתר הובאו המבואות שנכתבו על ידי פרופ' כהן בספרים המודפסים  וביניהן: 'ביאור מונחים וביטויים שבפירוש הרלב"ג', 'רשימת קיצורים וביטויים של המסורה', וכן מבוא  לפירוש אבן עזרא מאת פרופ' אוריאל סימון.
באתר ניתן לצפות בפסוקים במסך של 'תיקון קוראים' לגולשים המעוניינים להתכונן לקריאת התורה.
האתר מותאם לשימוש ב'טלפון חכם' ויכול להחליף במקרים רבים את התנ"ך המודפס.
בעתיד הקרוב ניתן יהיה לבצע באתר שאילתות חיפוש על המקורות השונים, כולל חיפוש מורכב של טקסט ו\או ניקוד.
כבר היום יכול כל משתמש להוריד מהאתר למחשבו האישי את 'תוכנת הכתר',  ולבצע באמצעותה חיפושים מורכבים 'תלת מימדיים' של טקסט, ניקוד וטעמים. הפעולה מחייבת רישום אך אינה כרוכה בתשלום.
מפעל 'מקראות גדולות הכתר' לא היה יכול להסתיים ללא תרומתם הנדיבה של מרקוס כץ ז"ל ותבל"א רעיתו עדינה כץ. למרות העלות האדירה של מפעל זה, השימוש באתר הוא ללא תשלום וכך יישאר.
ולבסוף, חידה הניתנת לפיתרון באמצעות תוכנת הכתר:
מצורפת כתובת המדמה חרס מחוק בחלקו. מי יכול למצוא באיזה פסוק מדובר? (הפתרון יינתן בימים הקרובים בדף הפייסבוק של 'מקראות גדולות הכתר')

פתרון החידה (הוסף ביום 29.9.2016)
פתרון החידה:

ניתן לזהות בקטע שלוש מילים, מילה אחת לפני סוף השורה הראשונה: "אחרי", בסוף השורה השניה: "אשר" ובסוף השורה השלישית: "לאמר". בין המילה "אחרי" למילה "אשר" יש מקסימום 8 מילים, ובין המילה "אשר" למילה "לאמר" יש מקסימום 5 מילים.
לכן בחלון השאילתה – מקרא (ראה צילום 1), נרשום במילה הראשונה "אחרי" (ראה צילום 1), לאחר מכן בחלון הרווח נבחר באופציה: "מרחק מרבי במילים" (ראה צילום 1) ונבחר את הערך – 8 (ראה צילום 2), במילה השניה נרשום: "אשר" ובחלון הרווח שבינה לבין המילה השלישית "לאמר", נבחר שוב את האופציה "מרחק מרבי במילים" ונבחר את הערך – 5 (ראה צילום 2)
בלחיצה על כפתור החיפוש נקבל את התוצאה: 
כתובת האתר: www.mgketer.org

דף הפייסבוק: https://www.facebook.com/mgketer

2 comments:

 1. פיני דיאמנט מוסר את פתרון החידה
  התשובה לחידה. לדעתי: יְהִ֥י דְבַר־יְהוָ֖ה אֶֽל־יִרְמְיָ֑הוּ אַחֲרֵ֣י׀ שְׂרֹ֣ף הַמֶּ֗לֶךְ אֶת־הַמְּגִלָּה֙ וְאֶת־הַדְּבָרִ֔ים אֲשֶׁ֨ר כָּתַ֥ב בָּר֛וּךְ מִפִּ֥י יִרְמְיָ֖הוּ לֵאמֹֽר:

  השבמחק
  תשובות
  1. יפה מאוד!
   מחר נעלה כאן בבלוג ובדף הפייסבוק את שאילתת החיפוש שיש לעשות כדי להגיע לתשובה הזו.

   מחק