אודות

גולשים וגולשות יקרים,

'על מקרא הוראה וחינוך' הוא בלוג שנוסד ומנוהל על ידי מאז שנת 2010. אני מרצה למקרא, באוניברסיטה העברית, ומלמדת, בין השאר, גם במסגרת ׳אדם ורפואה׳ של הפקולטה לרפואה של האוניברסיטה העברית. תחומי התעניינותי המחקריים הם אמונת המקרא וספרותו, נוסח המקרא ומעמד המקרא בחינוך ובחברה הישראלית. מפרסמת על כך מחקרים בכתבי עת ובאסופות ומשתתפת בקונגרסים בינלאומיים בחקר המקרא והוראתו.  
מטרת הבלוג היא להפיץ דעת ולאפשר שיח בתחום רחב הידים של המקרא, מחקרו, הוראתו ומעמדו בחברה הישראלית. מדי פעם הוא פורש כנפיים לנושאים תרבותיים רחבים עוד יותר (הגות, ארכאולוגיה וכו׳). הדגש בו הוא על חיבורים אקדמיים בנושאים מקראיים. במקביל להם יש בו בימה ליצירה מקורית תוססת בהשראת המקרא: שירה וגם סיפורת (מדור 'בואי רוח שיר - אנתולוגיה לשירה מקראית'), ניתוחי שירה מקראית ויצירה פלסטית (מדור 'פסל וכל תמונה'). החומרים שבבלוג מגוונים: יש בו מאמרים, תמונות וסרטוני וידאו. מדור מיוחד בבלוג הוא ׳לזכרם׳ המתאר את פועלם של אישים בולטים בחקר המקרא והוראתו. 
הבלוג אינו יומן רשת אלא מעין כתב-עת אקדמי אינטרנטי זורם המתעדכן תדיר. אופיו זה מאפשר לא רק להציע לגולשים מחקרים ויצירות בעלי ערך על-זמני אלא גם מידע אקטואלי, הרבה פעמים בזמן אמת, על המתרחש בתחום: תגליות ארכאולוגיות, ספרים חדשים, תערוכות וארועים. מדי שנה בשבוע הספר העברי מפרסם הבלוג במרוכז המלצות של אישים על ספרים מעניינים מתחומים מגוונים שמזמנים לגולשים הזדמנויות להרחבת אופקים והעשרה תרבותית. רשימות על ספרים חדשים וישנים מתפרסמות לאורך כל השנה, לא רק בצמוד לארועים מיוחדים.
הבלוג פתוח תמיד חינם אין כסף לכל מתעניינת ומתעניין. שפתו העיקרית היא עברית, אך מדי פעם מופיעות בו גם רשומות באנגלית. 
המרחב הוירטואלי של הבלוג משמש אכסניה למחקרים וליצירות של אישים בולטים בעולם הרוח, האומנות, האקדמיה ומערכת החינוך בישראל, ודלתו פתוחה גם לביכורי מחקר ויצירה של אנשים צעירים - סטודנטים ופרחי הוראה. 
הבלוג מקפיד הקפדה יתרה על קיום חוק זכויות היוצרים במסגרת שימוש הוגן לשם לימוד ללא כל כוונת רווח. לגבי כל יצירה וחיבור שנכללים בו. כל פירסום בו נעשה תחת הרשאה מפורשת של מחברו. אם נפלה שגגה, וחומר מסויים הובא שלא כחוק, אנא דווחו לי והדבר יתוקן מיד. 
את הרשומות בבלוג ניתן לקרוא ממחשבים, טבלטים וטלפונים סלולריים. 
הבלוג הזה הוא מרחב חופשי ונקי, אדיש לרייטינג ואינו מושפע מאינטרסים כלכליים, פוליטיים, דתיים או אחרים. אין בו פירסומות, הוא אינו ממומן על ידי גורם כלשהו, ואין בו התערבות מצד בעלי עניין. אני מקיימת אותו בעצמי ללא שום שותפים או עוזרים. משקיעה בו אינספור שעות מחשבה ויצירה (כתיבה, עריכה, עיצוב גראפי ותיכנות), והכל לשם שמים - להרבות דעת ואהבת מקרא ותרבות.
הפייסבוק שלי מלווה את הבלוג, ומתפתחים בו תדיר תגובות ודיונים רבי ערך על הרשומות שבבלוג. כתובת הפייסבוק https://www.facebook.com/mazor.lea 
הבלוג מיועד אם כן, לחוקרי מקרא, למורי התנ״ך בבתי הספר, לסטודנטים ולקהל המשכיל תאב הדעת.
ברכות ותודות לכל בעלי הדעת והנשמה היתרה שפרי רוחם חי במרחב הזה, ברכות ותודות לכל מאות אלפי הגולשים והגולשות מהארץ ומהעולם שמוצאים בו קול שמדבר אליהם, ותודות מיוחדות לבני, הגרפיקאי אבי מזור, ולאישי, יואב מזור, שצילומיהם, שמשובצים מדי פעם בבלוג, תורמים לצד הויזואלי והפרשני של התכנים המופיעים בו.  
שלכם,
לאה מזור

ליצירת קשר:  mazor.lea@gmail.com

לדף הבית הקישו כאן

להלן כמה מתגובות הגולשים

פרופ׳ משה ציפור: המפעלים התרבותיים והחינוכיים שלך הם תרומה נהדרת לעולם היהודי (תשרי תשפ״ב)