יום חמישי, 23 ביוני 2016

על המותחן רב-המכר: עצמי עיניים חזק

אבי מזור, מעצב גרפיקאי
עברית וכתר
על: ג׳ון ורדון, עצמי עיניים חזק (מאנגלית: עפרה אביגד), הוצאת עברית וכתר, ירושלים 2012, 548 עמודים

אפתח ואומר שאני מאוד אוהב את הסופר ג'ון ורדון, שהוא אחד מסופרי המתח המרתקים, המקוריים והמצליחים ביותר כיום. ׳עצמי עיניים חזק׳ הוא המותחן השני שלו (הראשון היה ׳חשוֹב על מספר׳ שהיה לרב-מכר עולמי.) הקורא בספריו נמצא במאבק מוחי מהעמוד הראשון ועד העמוד האחרון, במטרה לגלות מה קורה ומי הפושע, תוך ידיעה ברורה שהסופר יעשה הכל כדי למנוע זאת, באמצעות מתן רמזים עבים (לכיוונים שבכלל לא קשורים לנושא), תיאורי טבע מרהיבים (שמערפלים את המידע שהגיבור בעצם משיג ולא מגלה לנו) ובכלל מספר סיפורים שמשתלבים (או לא) כדי להגיע למטרה הסופית (או לא).
הספר נפתח באדם עומד מול מראה, מאוד מרוצה מעצמו, אחרי שעשה מעשה שאף אחד לא יכול לקשר אליו וכניראה שגם לא יצליח לעולם לקשר אליו. בינתיים, הגיבור שלנו עסוק במחשבות נוגות על גידול אספרגוס ואיך מדשנים אותו. דייב גרני הוא בלש בדימוס שמנסה, באמת מנסה, לפתוח דף חדש ביחסיו עם אישתו ולהיות בעל אדמה. הבעיה היא, שלדייב יש כישורים שיש למעט מאוד אנשים, כולל לכוחות החוק מהם הוא פרש. הם יודעים זאת ומפנים אליו הצעות לייעוץ במקרים שונים, למורת רוחה של אישתו מדלן.
יום אחד מגיע לחווה של גרני בלש שעבד איתו בעבר ומציג לו תיק, שעל פניו נראה קל: באתר סגור ושמור מתרחשת חתונה, ומצלמות את המתרחש בה מספר רב של מצלמות בצילום רציף. אחרי הטקס, הכלה היפיפיה נכנסת לביקתה של הגנן הספרדי ולא יוצאת ממנה. כאשר החתן פותח את הדלת, הוא מוצא את אישתו ערופת ראש והגנן נעלם. לכאורה תיק קל - הגנן אשם ובמצלמות ניתן לראות לאן הוא ברח. הבעיה היא שבמצלמות לא רואים את הגנן (או כל אדם אחר) נכנס לביקתה ו/או יוצא ממנה, חוץ מהכלה שנכנסת וזמן -מה אחריה, החתן.
הקורא עובר מסע מטלטל עם הבלש דייב גרני, שלא יכול היה לעמוד בפיתוי לפתור את התעלומה, עם משפחת הכלה, עם המשטרה ועם החתן האלמן בדרך לפתרון "תיק קל ופשוט לפתרון". ככל שהבלש מעמיק לחקור, הוא מגלה שהתיק לא עוסק ברצח בחתונה אלא באירגון פשע בינלאומי יעיל ומחריד, שלא במפתיע גם רודף אחריו.
לכל מי שדאג, אין כאן ספויילרים (בעברית: קלקלנים) עם רמזים לפתרון. עד לעמוד האחרון לא ניתן לנחש מי הרע, למה הוא עושה את מה שהוא עושה ואיך הבלש גרני פותר את התעלומה.
קריאה נעימה!

John Verdon, Shut Your Eyes Tight, Crown  2011, 509 pages

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה