יום שלישי, 18 במאי 2010

להמחיז את התנ"ך, לא מה שחשבתם

נדב חרובי (מחזור ז)

והפעם, משהו אחר לגמרי: כריס הריסון הוא דוקטורנט במכון לחקר יחסי האדם והמחשב באוניברסיטת קרנגי-מלון. מה הוא חוקר? למשל את האופן בו עיצובו הגרפי של סרגל ההתקדמות (Progress Bar) משפיע על תפיסת הזמן שלנו – כלומר, כיצד לגרום לאנשים לחשוב שהדברים שהם מורידים מן האינטרנט יורדים מהר יותר ממה שהם יורדים באמת, בעזרת כל מיני גרפיקות (וראו דוגמא: http://www.newscientist.com/articlevideo/dn18754/76695476001-visual-tricks-can-make-downloads-seem-quicker.html).

בין תחביביו היפים של הריסון הוא המחזה של מאגרי מידע ענקיים כמו ויקיפדיה, גוגל, אמזון ועוד.
בין היתר, הריסון שיתף פעולה עם כומר לותרני שחקר את הקישורים והרמיזות הפנים-מקראיים (כולל הברית החדשה כמובן) ויחד הם ניסו ליצור דרך אלגנטית להמחיז זאת. ההמחזה היא לא כל כך שימושית, כמו שהיא פשוט יפה – ומלמדת משהו על המורכבות של המקרא. בהמחזה הראשונה, העמודות השחורות בתחתית התמונה מסמנות את כל פרקי המקרא, לפי סדרן ומספר הפסוקים שבהם – העמודה הגבוהה ביותר היא הפרק הארוך ביותר בתנ"ך. כל אחד מ-63,779 הקישורים שמצא אותו כומר מופיע כקשת, כאשר צבעי הקשתות נקבעו לפי המרחק שבין שני הקישורים – דבר שיוצר אפקט של קשת בענן, קישור בפני עצמו, אגב. התרשמו בעצמכם: http://www.chrisharrison.net/projects/bibleviz/BibleVizArc7mediumOrig.jpg.

בדף הבא ניתן למצוא נסיונות נוספים להמחיז את התנ"ך – דרך רישות כל שמות הדמויות והמקומות, או כתיבת כל התנ"ך בתמונה אחת והדגשת שמות הדמויות. תתרשמו בעצמכם:


תמונה: JENS SCHLAU's photostream, BLACK RAINBOW VECTOR GRAPHICSאין תגובות:

הוסף רשומת תגובה