יום שלישי, 2 בפברואר 2016

חרפושית המציגה את פרעה תחותמס ג׳ נמצאה בקרני חיטין

החרפושית המצרית שהתגלתה בקרני חיטין. 
צילום: קלרה עמית, רשות העתיקות
בקרני חיטין שבגליל התחתון נמצא חותם, שזוהה ע"י ד"ר דפנה בן תור, אוצרת לתרבות מצרים הקדומה במוזיאון ישראל, כחרפושית -  קמיע מתקופת הממלכה החדשה במצרים. לדברי בן תור, "החרפושית מציגה את המלך פרעה תחותמס ג' ישוב על כס מלכותו, ולפניו כרטוש - צורה עגלגלה המכילה סמלים שמייצגים את שמו בכתב חרטומים. תחותמס שלט במשך שנים רבות לאורך המאה ה-15 לפני הספירה, ובימיו הקימה מצרים מערך מנהלי-שלטוני בכנען. שם, הוא ערך מסעות כיבוש רבים, שהמפורסם ביותר בהם היה קרב מגידו בעמק יזרעאל -נצחון המתועד בתבליטי ענק על קירות מקדש כרנך במצרים". החרפושיות", מספרת בן תור, "גולפו בצורת חיפושית זבל -יצור בעל משמעות קוסמולוגית במצרים העתיקה. בארץ נמצאו חרפושיות רבות בחפירות ארכיאולוגיות, ויחד עם ממצאים נוספים ממקור מצרי, הם מהווים עדות להשפעה התרבותית, הכלכלית והפוליטית של מצרים בארץ כנען בתקופת הברונזה המאוחרת". 


החרפושית המצרית שהתגלתה בקרני חיטין.
צילום: קלרה עמית, רשות העתיקות
לדברי הארכיאולוגית ירדנה אלכסנדר מרשות העתיקות, "למרות שהחרפושית נמצאה על פני השטח ולא בחפירה ארכיאולוגית, נראה שניתן לקשור אותה לתקופת קיומה של המצודה". הכוונה למצודה מבוצרת על ההר מתקופה הברונזה המאוחרת, שככל הנראה נהרסה במאה ה-13 לפסה"נ. 3 תגובות:

 1. ומי הינה בדיוק האוכלוסיה שהחריבה את המצודה במאה ה13 לפנה"ס?? .... אהה

  השבמחק
 2. תשובות
  1. תודה! כנראה בנ"י כפי שהיטיב להראות את גידולי האוכלוסיה באלפי אחוזים של בתקופה זו באזורי מנשה וכו'-החוקר שאסור להזכיר את שמו (א"ז שששש) ושאפילו מאמר זכרון אחד לא ניתן למצוא עליו בגוגל אצל הקולגות\חולרות .

   ולעצם העניין-כי אין מה לבכות על חולשתם של בני תמותה- נשמח מאד לחוות דעת גל החתמת של חזקיהו,ואולי משהו על א"ז. זה אתר שהכי נעים ומרתק לקרוא בו על יופיה של מסורתינו-ואני מחכה בקוצר רוח לבדל

   שכוייח

   מחק