יום שני, 27 באפריל 2015

"אוצר קיסריה" 
שכולל אלפי מטבעות זהב מתעד את שמו של הח'ליף הפאטימי אל-חאכם, מייסד אמונת ייחוד הדרוזית

טקס הוקרה לצוללים שמצאו את אוצר קיסריה התקיים היום (27.4.2015) בנבי שועייב עה"ש בגליל. בטקס, שהתקיים במעמד הראש הרוחני של העדה הדרוזית שיח' מואפק טריף, מנהל רשות העתיקות ישראל חסון, ומנכ"ל החברה לפיתוח קיסריה מיכאל כרסנטי, הוענקו לצוללים תעודות הוקרה על אזרחות למופת ותרומה למחקר הארכיאולוגי בארץ ישראל.
כן קיבלו הצוללים רפליקה (העתק מוגדל) של אחד ממטבעות האוצר - דינר זהב הנושא את שמו של החליף אל חאכם באמר אללה, מייסד אמונת ייחוד האל הדרוזית.


אוצר קיסריה המרהיב נתגלה בחודש פברואר 2015 ע"י קבוצה של צוללים. האוצר, שנחשף במלואו בחפירה ימית ארכיאולוגית של רשות העתיקות וכלל כ-2600 מטבעות מהתקופה הפאטימית, עורר סערה ועניין בארץ ובעולם כולו. זאת, על רקע גודלו חסר התקדים וההשתמרות המעולה של המטבעות, העשויים זהב – מתכת אצילה שאינה מושפעת מתהליכי בלייה. 
עבור העדה הדרוזית הייתה מציאת האוצר דרמטית במיוחד – רוב המטבעות שנחשפו נושאים, כאמור, את שמו של הח'ליף הפאטימי אל-חאכם, מי שנחשב למייסד אמונת ייחוד האל הדרוזית, ב1017 לספירה, וסביב שמו קיימת הילה של קדושה, כבוד ומסתורין. בין השאר, קיימת שאלה סביב היעלמותו המסתורית לפני 1,000 שנה. בעבר נמצאו מטבעות הנושאים את שמו של אל חאכם, אך ריכוז מטבעות הזהב הנושאים את שמו הפעם, מעיד על עוצמת שלטונו של הח'ליף. רבים מהמטבעות באוצר נטבעו בתקופה שבה הופצה בקהיר האמונה הדרוזית "מד'הב אל-תווחיד"– כלומר”: כת הייחוד הדוגלת במונותאיזם מוחלט". לאמונה הדרוזית שורשים עמוקים בחשיבה המיסטית במזרח. היא גובשה מחכמת הדתות המונותאיסטיות וזרמי פילוסופיה שונים, מימי יוון העתיקה ועד האסלאם.
לדברי הראש הרוחני של העדה הדרוזית, שיח' מואפק טריף, "הידיעה על גילוי מטבעות הזהב מהעידן הפאטימי, אשר חרוטים עליהם פרטי השליטים מאותה תקופה, גרמה להתרגשות עצומה בקרב בני העדה הדרוזית בארץ ובעולם כולו. מבחינת העדה, מדובר בתגלית בעלת משמעות היסטורית ודתית שלא ניתן לתאר אותה במילים. 
מיקום התגלית במעמקי הים בנמל בקיסריה הוסיף נופך מיוחד לתגלית. המדובר בעיר אשר זוכה למקום של כבודה בהפצת ערכי הדת הדרוזית. התגלית איששה את ההיסטוריה ופתחה צוהר ענק לחקר העדה הדרוזית.
לדברי נציג הצוללים, צביקה פייר: "הצלילה שהתחילה כמו עשרות צלילות קודמות שלנו באזור, הפכה במהרה להרפתקה מבית היוצר של אינדיאנה ג'ונס... שום דבר לא יכול לתאר את ההתרגשות מגילוי של מאות מטבעות הזהב שלמרות תנאי התאורה הירודים, בהקו בצבע זהוב כמו ביום יציקתם. מלכתחילה, היה ברור שגילינו אוצר ארכיאולוגי נדיר וגדול שיש לדווח עליו לרשות העתיקות ולהעבירו לידיה. שמחנו לגלות בהמשך כי מקורם של חלק מהמטבעות בחליפות הפאטימית מתקופה שקשורה להיווצרות הדת הדרוזית. לכבוד הוא לנו לקחת חלק בטקס ולהיות חלק מהשרשרת שמחברת את הדרוזים לעברם."

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה