יום חמישי, 27 בינואר 2022

תליוני "שמע ישראל" נחשפו במחנה ההשמדה סוביבור

דמות משה ולוחות הברית על תליון. נמצאה ברחבת ההתפשטות לפני הכניסה לתאי הגזים, במחנה 2 בסוביבור. צילום: וויטק מזורק

שלושה תליונים, שעליהם מופיעה דמותו של משה האוחז בלוחות הברית, ובצידם השני תפילת "שמע ישראל", נחשפו בחפירות ארכיאולוגיות המנוהלות בעשור האחרון במחנה סוביבור.

תליון שמע שנחשף בצריף התפשטות הנשים לפני כניסתן לתאי הגזים. צילום: יורם חיימי, רשות העתיקות

את החפירות מוביל צוות הארכיאולוגים ויטק מזורק (Wojciech Mazurek) מפולין, יורם חיימי מרשות העתיקות ואיבר סחוטה (Ivar Schute)מהולנד, בעזרתם של תושבים מקומיים.

תליון שהתגלה בקבר ההמונים. "אל מלך נאמן שמע ישראל ה אלוהינו ה' אחד ברוך שם כבוד מלכותו לעולם ועד". צילום: יורם חיימי, רשות העתיקות

מראה התליונים, העשויים מתכת, שונה זה מזה, ונראה כי הם צוירו בעבודת יד. מחקר שהתבצע בשנה האחרונה העלה כי מקורם היה במזרח אירופה - בלבוב שבאוקראינה, בפולין ובצ'כיה.

יורם חיימי, מנהל החפירה מרשות העתיקות אומר: "אנחנו מזהים פה מן דפוס, אולי אופנה שהיתה מקובלת בקרב הקהילה היהודית במזרח אירופה - תליונים שמצד אחד שלהם מופיעה קריאת שמע ומהצד השני, מופיעים משה ולוחות הברית, אבל לא ידועה לנו סיבת החיבור המסויים הזה. האם תליונים שכאלה חולקו בבית הכנסת ע"י הקהילה היהודית? האם הם יוצרו ע"י צורפים בהזמנה פרטית?".

דמות משה ולוחות הברית על תליון שנחשף בצריף התפשטות הנשים לפני כניסתן לתאי הגזים. צילום: יורם חיימי, רשות העתיקות

תליון אחד מבין השלושה, נחשף בחפירות  שחשפו את צריף התפשטות הנשים, לפני כניסתן לתאי הגזים: מרצפת הצריף נפלו עשרות תכשיטי נשים וסיכות שיער, ובהן גם התליון. תליון נוסף, בו מופיעים על לוחות הברית מספרים בכתב לטיני, התגלה ברחבת ההתפשטות במחנה II. תליון שלישי, ממנו השתמר רק הצד של קריאת שמע, נחשף בסמוך לאחד מקברי האחים.

לדברי אלי אסקוזידו, מנהל רשות העתיקות, "התגליות המצמררות, האישיות והאנושיות, חושפות בפנינו את החוט המקשר בין יהודים לאורך הדורות – למעשה, זהו חבל עבות בן אלפי שנים, של תפילה ואמונה. החשיפה המרגשת מזכירה לנו, שוב, את חשיבות הישיבה במדינה משלנו, ואת חובתנו לחשוף את העבר, להכיר אותו וללמוד ממנו... להביא את השואה לכדי מוחשיות, למול מופעים של הכחשה ושנאה".

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה